Zatvorenice

Zadnja izmjena: 06.09.2024.

Izazovi i prava zatvorenica u Požegi - kvalitativno istraživanje

Tijekom 2023. godine Udruga za socijalni kreativni rad, u suradnji s partnerskim organizacijama, Pravnim fakultetom i Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu te udrugom Roda, je u sklopu projekta „Temida“ – osnaživanje OCD-a u zaštiti ljudskih prava zatvorenica provela istraživanje straživanje o stanju ljudskih prava zatvorenica i maloljetnih počiniteljica u kaznionici i odgojnom zavodu u Požegi. Provedeno je kvalitativno i kvantitativno istraživanje.

Ovo istraživanje provelo se u okviru projekta "Temida", s ciljem osnaživanja organizacija civilnog društva (OCD) u zaštiti ljudskih prava zatvorenica. Fokus istraživanja je na stanju ljudskih prava žena koje izdržavaju kaznu u Kaznionici i Odgojnom zavodu u Požegi, s posebnim naglaskom na prava vezana uz reproduktivno zdravlje, roditeljstvo, obrazovanje i zapošljavanje. Istraživanje se oslanja na kvalitativne metode, omogućujući dubinski uvid u iskustva zatvorenica te izazove s kojima se suočavaju tijekom izdržavanja kazne.

Kvantitativno istraživanje je provedeno na uzorku od deset punoljetnih žena, koje su u vrijeme istraživanja boravile u kaznionici u Požegi. Sudionice su odabrane metodom namjernog uzorka, a njihova dob se kretala od 39 do preko 69 godina. Polustrukturirani intervjui, koji su trajali prosječno 45 minuta, korišteni su kao primarna metoda prikupljanja podataka. Intervjui su snimljeni i naknadno transkribirani, kako bi se osigurala detaljna analiza sadržaja kroz tematsku analizu.

Cilj istraživanja bio je sagledati perspektivu svih sudionika u procesu rehabilitacije te odgovoriti na pitanja vezana uz ostvarivanje prava žena u penalnim ustanovama Republike Hrvatske. Specifično, istraživanje je imalo za cilj:

  • Ispitati koliko žene u penalnoj ustanovi poznaju svoja prava.
  • Spoznati specifične izazove u provedbi prava na reproduktivno zdravlje i roditeljstvo.
  • Razmotriti mogućnosti za ostvarivanje prava na obrazovanje i zapošljavanje nakon izdržavanja kazne.

Rezultati istraživanja ukazuju na različite aspekte ostvarivanja prava zatvorenica, pri čemu su identificirane dvije glavne teme: reproduktivno zdravlje i roditeljstvo. Unutar tih tema definirano je osam podtema, koje obuhvaćaju ključne izazove i prepreke s kojima se žene suočavaju.

 

Reproduktivno zdravlje

Žene u kaznionici imaju mogućnost redovitih ginekoloških pregleda, ali se suočavaju s problemima dugog čekanja.
Nekoliko sudionica nije koristilo ovo pravo zbog starosti, nepostojanja potrebe ili zbog neugode.
Također, organizirana su predavanja vezana uz zaštitu od neželjene trudnoće i spolno prenosivih bolesti, no sudionice nisu pokazale veliko zanimanje zbog starosti ili nepostojanja potrebe.

Roditeljstvo

Sudionice su izjavile da ostvaruju pravo na redovite dječje posjete, telefonske pozive i videoposjete. Nekoliko sudionica je spomenulo izazove vezane uz uskraćivanje posjeta zbog administrativnih problema. Udaljenost kaznionice od mjesta prebivališta i financiranje putnih troškova predstavljaju značajne prepreke u održavanju kontakta s djecom.
Pandemija Covid-19 dodatno je otežala mogućnosti viđanja s članovima obitelji.

Obrazovanje i zapošljavanje

Rezultati pokazuju da su neke zatvorenice izrazile nedostatak interesa ili potrebe za obrazovanjem, posebice one koje su već u mirovini ili imaju završenu srednju školu. Međutim, identificiran je pozitivan trend u kojem su zatvorenice primijetile poboljšanja u dostupnosti obrazovnih programa, kao što su tečajevi pčelarstva, edukacija za pomoćnog kuhara, mindfulness, tečajevi za financije, i druge slične inicijative.

Nekoliko zatvorenica pokazalo je inicijativu za organizaciju poučavanja drugih zatvorenica u različitim područjima, što ukazuje na potrebu za raznovrsnijim edukativnim sadržajem. Također je uočeno nezadovoljstvo zbog malog broja obrazovnih programa unutar kaznionice, te izazovi u pristupu tečajevima, kao što je edukacija za pomoćnog kuhara ili organizacija nastave engleskog jezika. Nedostatak osnovnoškolskih i srednjoškolskih obrazovnih programa, kao i ograničenja u organiziranju praktične nastave, predstavljaju izazove koji su istaknuti u istraživanju. Primjerice, neke su zatvorenice izrazile nezadovoljstvo zbog nemogućnosti pohađanja osnovnoškolskog obrazovanja, posebno Romkinje koje nemaju završenu osnovnu školu. 

Psihološka podrška i mentalno zdravlje

Sudionice su istaknule važnost pristupa psihološkoj podršci, posebno u kontekstu izazova s kojima se suočavaju tijekom boravka u kaznionici. Naglasile su potrebu za većom dostupnošću psihološke podrške, koja bi im pomogla u suočavanju s emocionalnim i psihičkim izazovima. Sudionice su također spomenule kako bi dodatni programi za mentalno zdravlje, poput mindfulnessa ili terapijskih radionica, mogli pozitivno utjecati na njihovo emocionalno stanje i pomoći im u pripremi za život nakon izlaska iz kaznionice.

Priprema za izlazak

Sudionice su naglasile važnost programa koji bi im pomogli u reintegraciji u društvo, uključujući edukaciju, obuku za zapošljavanje, te podršku u pronalasku smještaja i posla nakon izlaska. Programi usmjereni na razvoj vještina, kao i podrška u izgradnji socijalnih mreža, također su identificirani kao ključni za uspješnu reintegraciju. Jedan od ključnih izazova koji su istaknule zatvorenice je nedostatak podrške u pronalasku posla nakon izlaska. Iako postoje programi obuke i edukacije, sudionice su izrazile zabrinutost zbog stigmatizacije i diskriminacije s kojima bi se mogle suočiti prilikom traženja posla.

 

Na temelju rezultata istraživanja formulirane su sljedeće preporuke:

Edukacija o pravima:

Potrebno je organizirati redovite edukativne programe unutar zatvorskog sustava, s naglaskom na prava zatvorenica vezana uz reproduktivno zdravlje, roditeljstvo i obrazovanje za zapošljavanje.

Poboljšanje komunikacije:

Razviti učinkovitije mehanizme komunikacije unutar zatvorskog sustava kako bi se smanjilo vrijeme čekanja na ginekološke preglede i ostvarivanje obrazovnih mogućnosti.

Mentorstvo i podrška:

Uvođenje programa mentorstva u kojem iskusnije zatvorenice pružaju podršku i informacije novopridošlim zatvorenicama, čime bi se olakšao prijenos znanja i iskustava.

 

Ovo istraživanje daje značajan doprinos razumijevanju prava žena u zatvoru, posebno u kontekstu reproduktivnog zdravlja i roditeljstva. Identificirani izazovi, poput problema u dostupnosti ginekoloških pregleda i komunikacijskih poteškoća, pružaju temelj za daljnja istraživanja i poboljšanja prakse unutar zatvorskih sustava. Istraživanje također ističe potrebu za širim dijalogom o pravima i potrebama zatvorenica, što može dovesti do promjena u politikama i praksi koje će unaprijediti njihova prava i uvjete života unutar kaznionica.

Istraživanje identificira nekoliko ograničenja, uključujući mali uzorak i nedostatak suglasnosti za ispitivanje djevojaka u odgojnim ustanovama. Unatoč tim ograničenjima, istraživanje doprinosi razumijevanju prava žena zatvorenica i pruža temelj za buduća istraživanja i poboljšanja politika i praksi u području ljudskih prava zatvorenica.

 

Istraživanje je dostupno u nastavku.

#acfcroatia #acfhrvatska #acfprojekti

Projekt TEMIDA - osnaživanje OCD-a u zaštiti ljudskih prava zatvorenica je podržan sa 89.840,48 eura financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova. Ovaj sadržaj omogućen je financijskom podrškom Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP i Norveških grantova. Ovaj sadržaj isključiva je odgovornost udruge Roditelji u akciji - Roda i ne odražava nužno stavove država donatorica i Upravitelja Fonda.

Zadnja izmjena: 06.09.2024.