U okviru projekta Uključene zajednice, tijekom 2019. i 2020. godine, provedena su dva istraživanja vezano uz stavove građana prema zatvorenicima i zatvorenicama.
Istraživanje stavova prema bivšim zatvorenicima u 4 lokalne zajednice
Istraživanje su provele dr.sc Jagoda Novak i Sara Carević, mag. psych. (Udruga roditelja „Korak po korak“) uz pomoć organizacija civilnog društva koje su u svojim lokalnim zajednicama prikupljale odgovore sudionika putem upitnika. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 397 sudionika s područja Osijeka, Varaždina, Zagreba i Zadra. Cilj istraživanja bio je dobiti uvid u stavove javnosti prema bivšim zatvorenicima, a rezultati dobiveni istraživanjem korišteni su za bolje usmjeravanje i prilagodbu projektnih aktivnosti kao što su npr. kreiranje zagovaračkih poruka i organizacija volonterskih akcija u spomenute 4 lokalne zajednice.
U istraživanju su sudjelovali građani u dobi od 15 do 81 godine od kojih su 54% činile žene.
Rezultati su pokazali kako žene iskazuju više straha i nepovjerenja prema bivšim zatvorenicima u odnosu na muškarce i kako osobe starije od 56 godina iskazuju više straha, ljutnje i nepovjerenja prema bivšim zatvorenicima u odnosu na sudionike mlađe od 56 godina. Kao kolegu na poslu bivšeg zatvorenika prihvatilo bi 75% sudionika iz Zagreba, 65% sudionika iz Osijeka, 55% građana s područja Varaždina i tek nešto malo više od 50% sudionika s područja Zadra. Odgovori su nešto drugačiji kada se sudionike pitalo bi li prihvatili bivšeg zatvorenika u užu obitelj. U tom slučaju 40% sudionika s područja Varaždina, manje od 40% sudionika iz Zagreba i Zadra te manje od 30% iz Osijeka izjavilo je da bi prihvatili bivšeg zatvorenika u užu obitelj.
Više o rezultatima pogledajte u videu:
Istraživanje stavova stručnjaka iz odgojno-obrazovnog sustava prema djeci (bivših) zatvorenika
Tijekom studenog i prosinca 2020. godine provedeno je istraživanje stavova stručnjaka iz odgojno-obrazovnog sustava prema djeci (bivših) zatvorenika. Provedeno je s ciljem detaljnije analize problematike u podlozi predrasuda te dobivanja uvida u potrebe ove ranjive skupine, koji će poslužiti u kreiranju i prilagodbi strategija i aktivnosti usmjerenih na podršku i zaštitu dobrobiti djece. Voditeljica istraživanja bila je doc.dr.sc. Ksenija Romstein, vanjska suradnica na projektu. Istraživanje je pokazalo kako 49% osoba zaposlenih u odgojno-obrazovnom sustavu ima iskustva u radu s djecom čiji su roditelji bili u zatvoru te čak njih 60% procjenjuje kako su kvalitetni odnosi s vršnjacima jedna od najvažnijih potreba djece (bivših) zatvorenika. U infografici predstavljenoj niže vidljivi su neki rezultati istraživanja, a više rezultata je vidljivo u animiranom filmu na ovoj poveznici.
Istraživanja su dio aktivnosti projekta Uključene zajednice koji je provodila Udruga roditelja „Korak po korak“ u partnerstvu s udrugom Roditelji u akciji – Roda i Pučkim otvorenim učilištem Korak po korak iz Zagreba. Projekt se bavio senzibiliziranjem, povezivanjem i osnaživanjem organizacija civilnog društva za pružanje usluga koje doprinose razvoju kvalitetnijeg poslijepenalnog prihvata u lokalnoj zajednici, podizanjem spremnosti lokalnih ustanova i zajednice za kvalitetniji poslijepenalni prihvat i podizanje svijesti stručne i šire javnosti o korisnosti i prilikama aktivnog uključivanja bivših zatvorenika i zatvorenica te njihove djece i obitelji u zajednicu.
Više o rezultatima pogledajte u videu: