Pravobraniteljica za djecu
Ured pravobraniteljice za djecu prepoznao je ranjivost djece čiji se roditelji nalaze u zatvoru još 2006. godine. Od tada se aktivno bavi osvještavanjem različitih dijelova društva o važnosti suradnje s ciljem poboljšanja položaja ove skupine djece. Upravo Ured pravobraniteljice kontinuirano poziva različite institucije i udruge da budu podrška i potpora zatvorenicima i zatvorenicama te njihovim obiteljima kako bi sačuvali obiteljske veze i emocionalnu bliskost.
Uredu pravobraniteljice za djecu mogu se obratiti svi: djeca, roditelji, drugi članovi obitelji, udruge i svi ostali u društvu za dodatnu podršku, pomoć, informaciju ili savjet u ostvarivanju djetetovih prava. Također, mogu se i podnositi prijave kada se krši neko od prava djeteta.
Prijave se mogu podnijeti usmeno, telefonom ili osobno te u pisanome obliku:
- poštom na adresu: Pravobraniteljica za djecu, Teslina 10, 10000 Zagreb
- na faks broj: + 385 1 4921 277
- na email: info@dijete.hr
- na posebni email samo za djecu: mojglas@dijete.hr
U prijavi je potrebno navesti svoje:
ime, prezime i adresu; ime, prezime, dob i adresu djeteta; naziv tijela na koje se odnosi pritužba; opis problema; u čemu se sastoji povreda prava djeteta.
Uz navedene podatke potrebno je priložiti kopije akata donesenih u postupku i ostalih dokumenata. Ured pravobraniteljice za djecu razmatra i anonimne podneske.
Što može pravobraniteljica?
Pravobraniteljica može upozoravati, predlagati i davati preporuke svim državnim institucijama te pravnim i fizičkim osobama. Nakon što predloži određeno poboljšanje može zahtijevati izvješća o poduzetim mjerama. U raznim prilikama obavještava djecu, njihove roditelje i skrbnike o pravima djece i načinima njihove zaštite. Procijeni li potrebnim, može potaknuti donošenje i izmjene zakona koji se odnose na prava i zaštitu djece.
Ako u obavljanju dužnosti sazna da je dijete izvrgnuto nasilju, zlostavljanju, izrabljivanju ili zanemarivanju, podnijet će prijavu nadležnomu državnom odvjetništvu i obavijestiti centar za socijalnu skrb.
Pravobraniteljica i njezini suradnici susreću se s djecom na raznim mjestima i u raznim institucijama u kojima su djeca smještena ili se kratkotrajno nalaze, što uključuje zatvore i kaznionice.
Iako proučava i procjenjuje odluke koje se odnose na djecu, pravobraniteljica ne može mijenjati sudske odluke ili odluke drugih tijela niti je ovlaštena za odvjetničke poslove. Ne može zastupati stranke u upravnome i sudskome postupku niti davati pravne savjete. Zbog toga se oni koji trebaju pravno zastupanje ili pravni savjet trebaju obratiti odvjetniku.
Pravobraniteljica djeluje na takav način da predlaže pozitive promjene u društvu te bolju suradnju između različitih institucija kako bi se što više štitio najbolji interes djeteta.
Što se tiče zatvorskog sustava Pravobraniteljica po potrebi posjećuje kaznena tijela te provjerava u kojem uvjetima djeca dolaze roditeljima u posjet dok su na izdržavanju kazne te na koji način se kaznena tijela prilagođavaju potrebama djece. Pravobraniteljica temeljem uvida u situaciju na terenu izdaje preporuke. Što se tiče kaznenih tijela, tu se posebno naglašava da bi trebala biti opremljena s dječjim igračka i priborom uzimajući u obzir dob djeteta. Također, stavlja se naglasak na sam prostor za dječje posjete kako bi on bio što prilagođeniji za posjete. Važan aspekt je i sam ulazak djece u kazneno tijelo. Pravobraniteljica ovdje stavlja naglasak na što jednostavnije procedure ulaska bez nepotrebnog narušavanja privatnosti djeteta, čekanja i nepotrebnog izlaganja stresu. Sve su to vrlo važni aspekti koji značajno utječu na kvalitetu samog posjeta, ali i na odnos roditelja i djece.
Više o tome kakve pritužbe Ured zaprima i kakve preporuke daje pročitajte u članku Ured pravobraniteljice i zaštita djece čiji su roditelji u sukobu sa zakonom.